NAROČILA PREJETA DO 11. URE BODO DOSTAVLJENA V 1 DELOVNEM DNEVU. Informacije

Kdaj se začne adventna nedelja: Datum prvega adventnega dne leta 2024

darceky
 
Zanima vas, kdaj se začne adventna nedelja? Obdobje, ki se začne štiri nedelje pred božičem, je za mnoge simbol miru in pričakovanja, ko se pripravljamo na prihod božičnih praznikov. To je čas, ko se prižigajo adventni venčki in se ljudje začnejo veseliti tega najlepšega časa v letu. Advent v naša življenja prinaša trenutke premišljevanja, pa tudi veselje ob majhnih vsakodnevnih ritualih, kot sta prižiganje svečk ali odpiranje adventnih koledarjev.

V nadaljevanju boste izvedeli, kdaj se začne advent 2024, in kakšni običaji so povezani s tem čarobnim časom.

Kdaj se začne prva adventna nedelja?

Prva adventna nedelja, ki letos pade na 1. december 2024, je začetek obdobja priprav na božične praznike. Čas je za pripravo božičnih dekoracij, adventnega venca ali koledarja. Veliko ljudi sprašuje, kdaj se letos začne advent, ker želijo vnaprej pripraviti božična darila. Kaj pomeni 1. adventna nedelja za vas?

Od začetka adventa do božiča: datumi in tradicije

Vse štiri adventne nedelje letos padejo na naslednje datume:

  1. adventna nedelja: 1. december 2024
  2. adventna nedelja: 8. december 2024
  3. adventna nedelja: 15. december 2024
  4. adventna nedelja: 22. december 2024
Adventne tradicije v preteklosti in danes

Advent je čas peke božičnih piškotkov, ko družine skupaj pripravljajo medenjake, vanilijeve rogljičke in druge priljubljene dobrote. Ta čas je tudi čas razmisleka in miru, ko ljudje iščejo trenutke, da se ustavijo in uživajo v skupnem času z družino.

Ena najbolj priljubljenih tradicij v Sloveniji je praznovanje dneva svetega Nikolaja (Miklavža), ki se praznuje 6. decembra. Na ta dan se po mestih in vaseh sprehodi trojica likov - Miklavž, angel in hudič. Miklavž, oblečen v rdečo škofovsko obleko, otrokom razdeli sladkarije in majhna darila, če so bili med letom pridni in poslušni. Otroci Miklavžu recitirajo verze ali pojejo pesmi, da bi se mu zahvalili za darila.

Med adventom se pogosto organizirajo tudi božične zabave v podjetjih, kjer se sodelavci neformalno srečajo in proslavijo konec leta. Ti dogodki so priložnost, da se zaposlenim zahvalimo za njihovo delo, okrepimo kolektivni duh in se skupaj pripravimo na prihajajoče praznike.

 
Stare adventne tradicije so bile tesno povezane z vero, postom in pričakovanjem Kristusovega prihoda. Barva adventa je bila temno vijolična in je simbolizirala kesanje in žalost, po tretji adventni nedelji pa jo je zamenjala roza barva, ki je simbolizirala veselje. Post je bil pomemben del adventa, ko so se verniki ob ponedeljkih, sredah in petkih postili, da bi izrazili žalost in se pripravili na duhovno očiščenje.

Advent je imel tudi čarobne rituale, na primer na dan svetega Andreja so dekleta odvrgla šale, da bi ugotovila, katera se bo prva poročila, na dan svete Barbare pa so dekleta odrezala vejo češnje, ki naj bi zacvetela na božični večer, kot znamenje zgodnje poroke. Advent torej ni bil le duhovni, ampak tudi čas ljudskih običajev in čarobnosti.

Adventni koledar in venček - kaj pomenita?

Adventni venec je simbol upanja in svetlobe, ki ga uporabljamo v adventnem času, ko odštevamo štiri nedelje do božiča. Vence so običajno narejeni iz vej iglavcev, okrašeni s svečami in drugimi okraski. Vsako adventno nedeljo prižgemo eno svečo, do božiča pa se prižgejo vse štiri. Vsaka sveča predstavlja fazo duhovnega pričakovanja in medtem ko so prve tri običajno vijolične, je četrta roza barve, kar simbolizira veselje prihajajočih praznikov.

Ali ste vedeli, da...?
Vijolična in rožnata barva imata v adventnem času globok simbolični pomen. Vijolična je glavna barva adventa in pomeni kesanje, premišljevanje in duhovno pripravo in se navezuje na obrede v liturgiji. Predstavlja tudi pričakovanje Kristusovega prihoda in je barva treh od štirih adventnih sveč.
Roza barva, ki se uporablja na tretjo adventno nedeljo, imenovano Gaudete, odraža veselje in radost ob prihajajočem rojstvu Jezusa Kristusa. Ta sprememba barve vnaša v čas kesanja svetel trenutek veselja in upanja in nas pripravlja na prihod božičnih praznikov.

Poleg adventnega venca imamo še en tradicionalni predmet, s katerim odštevamo dneve do božiča. Adventni koledar je način, kako si čakanje na božič naredimo bolj zabavno. Koledar ima 24 okenc, ki jih otroci (in tudi odrasli!) odpirajo vsak dan od 1. decembra do božičnega večera. Za vsakim okencem je majhno presenečenje - lahko je čokolada, slikica ali celo majhno darilo. Adventni koledar nam vsak dan prinaša veselje in nas opominja, kako blizu je že božič.

 
adventny veniec
 
Zdaj že veste, kdaj se začne adventna nedelja. Letos pade na 1. december in predstavlja začetek obdobja miru, pričakovanja in priprave na božič. Tradicije, kot sta adventni venec in koledar, nam pomagajo ne le odštevati dneve do božiča, temveč tudi najti trenutke za razmislek in veselje v majhnih stvareh. Preživite dneve od prve adventne nedelje v sreči in miru.